Pirms divdesmit haiti gadiem bieži tika locīti vārdi de-jure un de-facto haiti . Toreiz tie attiecās uz Latvijas valstisko statusu, kurš piedzīvoja ļoti straujas izmaiņas. Šodien es gribu runāt par ģimeni par ģimenes jēdzienu, izmantojot tieši šīs de-jure un de-facto haiti kategorijas. De-facto ir faktiskā situācija, esošā lietu kārtība tāda, kāda tā pastāv dabā, kādu to var novērot “neatkarīgs vērotājs”. De-jure tas ir esošo lietu apraksts juridiskā valodā, realitātei atbilstošs likumisks regulējums. Regulējumu veido cilvēki likumdevēji. Tas vienmēr seko realitātei ar zināmu nobīdi. Ideālā pasaulē de-jure tiek veidots haiti atbilstoši de-facto. Tas, ko gribu ar šo rakstu parādīt, ir milzīgās atšķirības, kuras šobrīd Latvijā ir starp abiem. Turklāt atšķirības tikai palielinās, bet atspoguļojumu realitātē dokumentos, programmās tas negūst. Es neesmu drošs, ka politiķi un ierēdņi un citi šajos procesos iesaistītie apzinās, haiti cik milzīga ir šī atšķirība. Ir aizdomas, ka ne. Pat vairāk lasot valsts galveno ģimenes politikas dokumentu [1] rodas pārliecība, ka šādas izpratnes nav, kas daļēji jau ir norādīts [2] .
Nupat ir sācies mācību gads. Daudzajās skolās haiti kopā sanāk ne tikai bērni, bet notiek arī tā saucamās vecāku sapulces. Rakstu tā saucamās , jo sen jau nav tā, ka šajās sanāksmēs katru bērnu pārstāv viens vai abi vecāki kādam nāk tante, kādam vecākā māsa, vai vēl kāda cita persona. Iemesls ir ne tikai vecāki, kas devušies peļņā uz ārzemēm, atstājot bērnu kādu uzticamu cilvēku apgādībā. haiti Pat, ja vecāki haiti nav aizbraukuši no valsts, konkrētās ģimenes situācija haiti var būt ļoti dažādas.
Vienkāršākais piemērs otrās laulības. Vīrs un sieva, katram ir viens bērns pūrā, abi satikušies, apprecējušies un ir viens kopējs bērns. Cik bērnu ir šajā ģimenē ? Viens? Trīs? Kā tad būtu pareizāk skaitīt šos trīs bērnus uz četriem vecākiem?
Nedaudz sarežģot šo pašu piemēru viens no abiem vēl nav oficiāli izšķīris savu laulību, bet reāli dzīvo kopā ar citu cilvēku. Ja tagad piedzimst kopējs bērns, tad atkal jautājums haiti kas ir uzskatāms par ģimeni? Veselais haiti saprāts diktē priekšā, ka pieaugušie ar bērniem, kuri dzīvo kopā, arī ir ģimene, bet LV likumdošana uzskata citādi. Ja sieva nav juridiski izšķīrusies no sava vīra, bet dzemdē bērnu no cita vīrieša, tad saskaņā haiti ar LV likumdošanu, par bērna likumīgo tēvu tiek uzskatīts sievietes laulātais vīrs (paternitātes pieņēmums) [3] . Dzimtsarakstu nodaļas darbinieki stāsta par gadījumiem, kad bērnu ierodas reģistrēt visi trīs, ar vienotu viedokli, par to, kurš vīrietis ir tēvs, un kurš nav. Diemžēl haiti darbinieki ir bezspēcīgi, jo likums zina labāk. Bērna dzimšanas apliecībā kā tēvs tiek ierakstīts laulātais. Pilnīga de-jure uzvara pār de-facto. Ierēdņi gavilē, cilvēki tiesājas par realitātes atzīšanu par realitāti.
Vēl vairāk sarežģot situāciju piemēram, vīrietis laika gaitā ir dzīvojis laulībā vai nereģistrētā kopdzīvē ar vairākām sievietēm, un viņam kopā ar katru ir viens vai vairāki bērni (piemēram, prezidents A. Bērziņš, kuram ir 3 (vai 5?) bērni [4] ) kas ir tas, ko šādās situācijās uzskatīt par “ģimeni”? Tikai pēdējo aktuālo haiti laulību?
Vēl cita situācija Saeimas deputāts Imants Parādnieks, kurš dzīvo ar divām sievietēm (sievām) un kuram ir kopīgi bērni gan ar vienu, gan otru [5] . Kas šeit ir ģimene? Vai Imantam ir viena vai divas ģimenes? Šis ir retais piemērs, kurš zināms haiti publiski, bet, protams, ir milzums līdzīgu situāciju, par kurām žurnāli neraksta.
Iespējams, turpinot šādā garā, mēs pamazām varam sākt runāt ne vairs par bērniem, kuri pieder vienam vecāku pārim, bet par kopienas bērniem kā tas ir dažās t. s. pirmatnējās ciltīs bērni ir ciema/kopienas bērni, par tiem atbildība ciema pieaugušajiem iedzīvotājiem ir kopēja, audzināšana haiti arī kopēja. haiti Viens vecāks pabaro, otrs apģērbj, trešais māca lasīt, ceturtais medīt. Ģimenes jēdziens šādās kopienās ir pazudis. Tas varbūt šķiet pārspīlēti haiti šajā rakstā, bet, godīgi sakot, dažos Latvijas ciemos situācija nav īpaši atšķirīga.
Ejot vēl tālāk, varam runāt par tām sarežģītajām ģimenes situācijām, kuras parādās, pateicoties medicīnas tehnoloģiju attīstībai. Dažādi reproduktīvie risinājumi, piemēram, mākslīgā apaugļošana, surogātmātes. Gadījumi, kad viena sieviete iznēsā citas sievietes apaugļotu olšūnu. Gadījumi, kad viena sieviete iznēsā bērnu citai sievietei, kurai kaut kādu iemeslu dēļ nevar būt savu bērnu. Daļu jautājumu par to, kas ir un kas nav ģimene, risina medicīniskās ētikas speciālisti, tomēr likumdošana arī šeit krietni iepaliek.
Paskatoties vēl uz citiem piemēriem no dzīves, ir jārunā arī par homoseksuāliem pāriem. Divām kopā dzīvojošām sievietēm tehniski nav nekādu ierobežojumu palikt stāvoklī (vienai vai abām), iznēsāt, piedzemdēt un audzināt kopīgu bērnu un tas arī notiek. Juridiski vienu ir iespējams noformēt kā māti, kamēr otra bērnam būs pilnīgi nekas. Protams, diviem vīriešiem šī iespējas realizācija ir krietni sarežģītāka, bet arī tā nav ne
No comments:
Post a Comment